Повернутись до головної сторінки фанфіку: Сосни

Натисніть на потрібну назву, щоб перейти до читання відповідного розділу.

Повний текст

«Тобі боляче?» - запитує ніжний голос.

 

- Так.

 

«Ти хочеш, щоб це припинилося?»

 

- Так.

 

«Ти ненавидиш їх?»

 

- Так.

 

«Марна дитина. Приносиш одні проблеми. Прийде день, і ти накличеш на орден Дзян велику біду!» - злим голосом на вухо.

 

- Начхати.

 

 

***

 

У Хмарних Глибинах навіть повітря було зовсім іншим. На відміну від вологого,  нагрітого палючим сонцем, повітря Юньмена, Ґусу оточував прохолодний вітерець, і що вище піднімаєшся в гори - тим важче голові. Хотілося втекти в ту ж мить, але ззаду кам’яною стіною стояв Дзян Фенм’янь. Неприємно скручувався живіт з голоду, ноги не слухалися, хотілося знову стати дитиною років чотирьох:  лягти на землю і влаштувати істерику. Юнакові здавалося, що, в принципі, того, що він влаштував днями в головній залі, було достатньо.

 

Це так безглуздо, що дорослі, великі заклиначі возитимуться з безрідним хлопчиськом. Хіба це не смішно? Наче вовк дбає про кролика. Навіщо це робити, якщо будь-якої миті можеш з’їсти кролика? Більшість свого життя Вей Їн відчував себе дрібною п’явкою, присоскою до головної сім’ї, тим, хто цінності ніякої не несе. Його могли викинути будь-якої миті, і це було б виправдано, адже він - витрата цінних ресурсів. Можливо, він справді був, ніби дивовижна розвага для старшого покоління. Діти – чистий лист, і те, якими вони стануть – результат їхнього виховання.

 

В ордені Дзян навчали методом батога та пряника. Зробив погано – отримаєш по голові, зробив добре – отримаєш нагороду. Вей Їн, у буквальному значенні цього слова, отримував лише батіг. До цього можна звикнути, і він уже звик. Усміхнися ворогові в обличчя, і він буде повалений твоєю добротою, скоріше, посміхнися і зроби собі найгіршого ворога.

 

Ось уже виднілася брама, що вела до Хмарних Глибин.

 

Чоловік середніх років стояв на сходах, його білий одяг засліплював. Він був охайний, але козляча борідка додавала йому з десяток років точно. Його гострий погляд пройшовся по хлопчику. Вусянь виглядав зовсім кепсько, хотілося якнайшвидше вкласти його в ліжко. У суворому погляді виднівся проблиск співчуття до хлопця.

 

- Вітаю Лань Ціженя, сумно, що наша зустріч відбувається за таких обставин, - починає Дзян Фенм’янь.

 

- Усе гаразд, ми подбаємо про цього юнака. Підійди до мене, Вей Вусянь, - суворий голос ніяк не в’язався з побаченим раніше поглядом чоловіка. Було страшно, але опустивши голову, він на тремтячих ногах підійшов до старшого.

 

- Вітаю старшого Лань, - привітав він.

 

- Мене звуть Лань Ціжень. Адепти відведуть тебе до твоєї нової оселі, а поки – влаштовуйся на новому місці. Як закінчу – прийду, ми з тобою просто поговоримо. Відпочивай.

 

Вей Вусяню залишалося лише підкоритися.

 

 

***

По своїй натурі Вей був непосидою, любив влипати в усілякі історії. Яким би жахливим не було його життя, а він завжди вмів знаходити пригоди на свою дупу. Хлопчик тікав із резиденції і ходив, слухав, розмовляв із людьми навколо Юньмена. Іноді допомагав бідним селянам, яких дошкуляла погань, але незмінно отримував за це покарання.

 

Було незвично перебувати в кімнаті лікувального павільйону для душевнохворих. Це взагалі може бути звичним? Стіни тиснули своєю порожнечею: ні тобі малюнків, ні картин, нічого – навіть підставки для меча немає. У його кімнаті в Пристані Лотоса лежать на підставках мечі його батьків, там же поруч був залишений Свейб’янь, дядько Дзян заборонив брати його з собою. З особистих побоювань чи через умови лікування – невідомо.

 

З меблів лише ліжко, шафа, стіл. Більше схоже на камеру для панів, ніж на кімнату. Та куди там! Навіть та сама Ю Дзиюань, що нібито переосмислює свою поведінку, живе в приємніших умовах. Радував, хіба що, вид із вікна, він був захоплюючий. На відстані виднівся водоспад, навколо - гірське повітря та туман, що прикрашав густий ліс. Можливо, поблизу росли хвойні дерева, пахло чимось рідним.

 

 

***

 

Орден Ґусу Лань займався дослідженнями душевних хвороб уже понад століття. Деякі припускають, що все почалося ще з предка Лань Аня, мовляв, його дружина була хвора, і чоловік подався на пошуки лікування. Насправді, навіть сама головна гілка клану втратила першоджерело такого заняття в їхньому ордені. Павільйон був явно давнім, але міцним, за всі роки свого існування жодна стихія не пошкодила будівлю, і навіть у пилу кровопролитних битв, що зачепили цей тихий край, він залишився неушкодженим.

 

Лань Джань не горів бажанням вникати в це, ближчим по духу йому було самовдосконалення. Як і будь-який інший заклинач, він мріяв досягти безсмерття і принести славу своєму ордену. На його жаль, дядько не поділяв його байдужості до однієї з традицій. Якщо пропустити частину, де предки розповідають про праведність і обов’язок кожного адепта, кожен член головної гілки був зобов’язаний брати участь у справах лікарні. Саме тому Лань Джань був змушений сидіти на зустрічі старших і слухати, як ще одна людина з пораненою душею потрапила в їхні руки. Іноді він хмурився: цей Вей Вусянь здавався йому повним неробою, яких він не шанував, але коли Дзян Фенм’янь розповів про події останніх тижнів, ставало бридко від усвідомлення того, на що можуть піти люди заради задоволення свого «я».

 

- Що ж, я зрозумів. Ми поки що не можемо припустити скільки часу піде на лікування, однак постараємося допомогти йому, - відповів дядько на монолог Голови Дзян.

 

Покінчивши з формальностями, двоє юнаків і їхній дядько попрямували до покоїв пацієнта. На обличчях Нефритів застигли похмурі вирази, адже історія була дуже неприємною. Невідомо, що пережила дитина на вулицях, що в нього було на душі весь цей час, і чи вперше він намагався вбити себе?

 

Спів птахів розбивав тишу - поруч був ліс, а навколишнє середовище сприяло заспокоєнню розуму й душі.

 

- Вей Вусянь? - постукав його дядько.

 

- Так, заходьте, - тихо відповів голос.

 

Перед очами з’явився гарний, але хворий юнак, а вигляд його кричав про допомогу. Почути його історію було неприємно, побачити його – зовсім інше. Шкіра його була сірою, та й сам він не відрізнявся від людини на останньому її подиху.

 

- Це мої племінники, Лань Січень та Лань Вандзі. Вандзі набиратиметься досвіду, а разом, вони з Січенем займатимуться твоїм лікуванням, сподіваюся, ви порозумієтеся. Як я й казав, ми з тобою трохи поспілкуємося, захочеш - відповіси, ніхто насильно не допитуватиме тебе, - спокійно та чітко повідомив Лань Ціжень.

 

- Приємно познайомитися, Пани Лань, сідайте.

 

- Дякуємо, Молодий Пане Вей, - мовив Лань Хвань.

 

- О, що Ви, який із мене Пан? Можна просто Вей Вусянь, - прошелестів хворий.

 

- Вей Їн, - почав старший чоловік, - ми знаємо частину твоєї історії від Голови Дзян, але хотілося б почути все із твого боку. Щоб допомогти тобі, потрібно знати про твої почуття. Які емоції викликає в тебе орден Юньмен Дзян?

 

- Біль, ненависть, подяка.

 

- Чому так?

 

- Тому що не було жодного дня, коли я не відчував болю, починаючи від фізичного і закінчуючи душевним. Пристань абсолютно не схожа на Ґусу: люди там відкриті, вони кажуть те, що думають. Ніхто не намагається бути делікатним, і якщо ти не подобаєшся комусь, то тобі одразу про це скажуть. Збоку здається, ніби орден Дзян - один із найсправедливіших і найщасливіших. Якщо так подивитися, то орден Нє – суворий, Дзінь – розпусний, Лань – тихий, Дзян – наче бурхлива молодість, споконвічні фестивалі, яскраві барви міста, щасливі голоси та сміх. Але для мене орден Дзян – золота клітка: бігай, стрибай, отримуй покарання, терпи всіх, хто плює на тебе, посміхайся. Ти одночасно відчуваєш і вседозволеність, і біль, і байдужість від тих, хто мав стати тобі сім’єю.

 

 

Хлопець відпиває чаю та дивиться на трійцю. Вони були дуже схожі, особливо брати. Той, що старший - Лань Січень, - дуже милий: його ввічлива й співчутлива посмішка трохи заспокоює. Приємно знати, що людина, яка збирається тобі допомогти, дійсно допомагатиме. Лань Вандзі ж був ніби чимось стурбований: на дні його золотих очей виднілося щось знайоме, ніби він розуміє Вей Їна краще за інших, ніби й сам проходив через схоже. Гарний статний юнак - той, ким Вей Їну ніколи не стати: шляхетним, шановним Молодим Паном. Заздрість хлюпала десь усередині, було соромно за це.

 

- Можливо, тобі здасться надто особистим моє прохання, але мені треба оглянути всі твої фізичні ушкодження.

 

Юнак негайно спалахнув, різко піднявши голову, і тут же схопився за неї через запаморочення.

 

- Я… не знаю, це трохи занадто.

 

- Вей Їн, - звернувся до нього Лань Хвань, - тобі нема про що перейматися. Ми хочемо дізнатися тебе, твою історію і твої шрами теж, і якщо ти справді не можеш, ми зачекаємо, поки ти будеш готовий.

 

Ці слова змусили його почуватися дивно: чому незнайомі йому люди поводяться з ним так? Адже він просто приїхав на лікування, він їм ніхто, максимум - пацієнт. Чоловіки викликали довіру, Вей Їн не відчував зніяковілості у спілкуванні з ними: незвичні промови лилися з нього самі по собі, і його слухали, він був цікавий комусь. Скільки б Вей Їн не розмовляв з Дзян Ченом, той рідко коли його слухав, завжди стояв на своєму і не вмів адекватно вести діалог з будь-ким, а вже з Вей Вусянем так взагалі, дозволяв собі зайві грубості в розмовах і діях. Знову це пекуче почуття у куточках очей. Плакати – не плакалося, кричати – не кричалося. Тією кількістю сліз, що він пролив за своє життя в Пристані, можна було б наповнити кожне озеро в межах Юньмена. Життя там було нестерпним, але почуття сорому і подяки завжди вигравало - хотілося віддати життя за кожного з цих покидьків. Навіть за ту ж Ю Дзиюань пішов би в пекло, бо зобов’язаний, винен їм життям. Став гідним сином ордена, працював над собою не покладаючи рук, сформував ядро, коли вже здавалося б шансів майже не було, адже вік для формування давно пройшов, захищав слабких, допомагав простим людям, допомагав тим, хто пирхав побачивши його, тим, хто називав ледарем, безмозким, бездарним сином слуг і бастардом.

 

Зараз, перебуваючи в іншому ордені, дивлячись на синів ордену Лань, він почував себе захищено: м’які голоси та ніжні прохання закликали довіритися незнайомим людям.

 

- Добре, добре. Я зараз, ем… Мені зняти спершу ханьфу, так? - незручно питає не дивлячись на трійцю.

 

- Як тобі зручніше, - м’яко і вперше звучить голос молодшого пана Лань.

 

Вей Їн повільно розв’язує пояс і стягує верхнє ханьфу. Він переживає, не хоче побачити в очах людей навпроти огиди. Нижній халат так само падає з плечей, бандажі на руках поступово червоніють через незагоєні рани, чоловіки просять його повернутися спиною, і, зробивши глибокий вдих, Вей Їн повертається, перекладає волосся на плече і дозволяє побачити смуги грубих шрамів, що перетинають всю спину.

 

- Господи! - видихає вражено Лань Ціжень. Чоловік був знайомий з Пурпурною Павучихою все своє життя – навіть навчалися разом! Було складно усвідомити, що це вона зробила.

 

Брати Лань також шоковано переглядалися. Чи можна допомогти цій людині, і, головне, як? Що робити, якщо його душа в таких потворних шрамах?

 

- Ти… У тебе ще є шрами? - запитує Вандзі.

 

- Так, на ногах, коли не було місця на руках, переходив на стегна, - прошепотів хлопець. Довелося закатати вільні нижні штани, щоб показати й ці каліцтва.

 

Збудуй своє щастя сам. Полюби себе, перш ніж любити когось. Бач тільки хороше – поганого не існує. Хочеш – відповідай. Усе навколо було таким хлипким, що, подуй найменший вітерець, і все впаде, немов картковий будиночок.

 

«Ти жалюгідний.»

 

«Так.»

 

 

***

 

Почуття самотності та липкі кошмари, що ночами захоплювали у свої обійми, не відпускали ні на хвилину. Прокидаючись посеред ночі, він намагався вирівняти дихання і заспокоїтися. З вікон дув прохолодний вітерець, звуки лісу турбували хвору підсвідомість.

 

Раніше, удень, Панове Лань вручили йому обов’язкову для носіння всім пацієнтам лікарні особливу стрічку, що дозволяла покидати покої. Люди, що не мали такої стрічки, не могли проникнути до пацієнтів. Таким чином клан намагався убезпечити пацієнтів від небажаних гостей, а подекуди такі були, і прогрес пацієнтів давав відкат назад. Після ретельного огляду було виписано мазі та заспокійливі трави, кожень день був розписаний. В основному - бесіди з братами Лань або прослуховування цілющої музики, але по суті можна було насолоджуватися прогулянками тихим лісом, слухати дзюрчання води та спів птахів. Сьогодні ввечері, прогулюючись, він натрапив на галявину повну пухнастих кроликів. Він, мабуть, провів там майже весь час до відбою.

 

Зараз же тривога накривала його: хотілося закінчити все це, просто поспати, не відчувати холоду всередині, зрозуміти, чому сльози такі теплі в порівнянні з його шкірою. Подушка повільно намокала: чому, чому, чому?

 

 

***

 

 

Вандзі ще ніколи не зустрічався із таким поглядом. Хлопець, що сидить навпроти, викликав жалість. На початку розмови з хворим було цікаво, що трапилося з хлопчиком. Він був занадто струнким, схоже, він погано харчувався або навмисно уникав їжі, згорблена постать тихо мовила про ті речі, що в голові молодого Ланя не вкладалися. Хіба можна так говорити про тих, хто врятував тебе, хто дав кров та їжу? Якими б жорстокими вони не були, вони дозволили йому вижити, і, можливо, він перебільшував свої проблеми.

 

Побачивши тіло Вей Їна, Вандзі зрозумів, що можна. Усі шрами виглядали до божевілля болісно, і він навіть подумав, що якщо торкнутися хлопця хоч пальцем, той відчує жахливий біль.

 

Вандзі багато чув про Юньмен. Власний орден разюче відрізнявся від того місця. Коли хлопець був ще малий, можливо, сім років від народження, він був на околицях Їліна. Формально, ці території входили до складу землі ордену Дзян, але Їлін і близько не був схожим на серце володінь. Ще Вандзі чув про Першого учня Пристані, його прокази та легкий характер, а тому зневажав. Думав, як так? Як можна мати такий відповідальний титул і бути легінем? Це обурювало, на язику так і крутилося «убогість». Забита правилами і нав’язаними моральними підвалинами голова не могла прийняти той факт, що люди поза його орденом абсолютно інші, живуть подекуди у ледарстві, не підкоряються стіні трьох тисяч правил, вміють показувати свої емоції.

 

Лань Джань так не вмів, просто не знав як. Як показати, що тобі боляче, що хочеш плакати, що тобі весело, що хочеш сміятися? Його мати була такою: відкритою, емоційною, непідвладною волі старійшин, що намагалися її уподібнити собі, таким чином караючи. Бачачи, як мати страждає через це, він не хотів стати як вона, думав, що якщо поводитиметься, як дядько, як шановні старійшини, то буде вільний. Його мати не була вільна тому, що ніколи не мала стати частиною Хмарних Глибин. Він ріс, навчався, навідувався в будиночок матері раз на місяць, слухав її заливистий сміх і мріяв про той день, коли зможе звільнити її. Дивився у сумні очі та мріяв, що стане сильнішим і обов’язково допоможе їй.

 

Не встиг. Ув’язнення згубно позначалося на здоров’ї Пані Лань: вона повільно, але вірно вмирала. Жалкувала вона лише про те, що не змогла втекти з цих стін, що взагалі зустріла цей орден на своєму шляху, шкодувала, що діти будуть змушені зростати в цьому місці. Вона зневажала орден Лань, навіть останні слова, що вона прошепотіла перед смертю, були сповнені тихою, згасаючою люттю.

    Ставлення автора до критики: Позитивне