Кейт Максвелл
0+
Джен
Нова ідея
Драбл
Вбивство
Запитуйте дозволу
  • Забороняю перекладати роботу російською
  • Забороняю розміщувати роботу на рос.ресурсах
Немає схованих позначок
нд, 08/14/2022 - 00:16
нд, 08/14/2022 - 11:06
67 хвилин, 27 секунд
Читачі ще не додали роботу у збірки
Навіґація

Чорнобильська Зона Відчуження – небезпечне та непередбачуване місце, яке живе за своїми правилами.
Що привело сюди нашого героя? Жага наживи? Труднощі життя? Звичайна нудьга? Складно сказати. Він і сам точно не може відповісти на це запитання. Але рішення прийняте, і життя звичайного хлопця Діми вже ніколи не буде колишнім. А ким він стане, під яким ім’ям його запам’ятають у Зоні – вирішуватиме йому.

Діма озирнувся. Попереду дороги виднівся військовий блокпост. Навіть до нього долинав   голос із рупора, який закликав не намагатися проникнути на територію Зону Відчуження. По сторонах від дороги тяглися поля, порослі чагарником. Він пострибав, перевіряючи, чи не гримить вміст кишень та рюкзака. Ну що, пора вже вирішувати, як йти – можна спробувати пробратися через поля, а можна спробувати дати хабар на блокпосту – він чув, що військові у цих місцях охоче їх беруть. 
Хлопець звернув з дороги і попрямував полем, намагаючись залишатися непоміченим. Проте, швидкий крок у міру наближення до блокпосту став сповільнюватися, а потім і зовсім довелося лягти. Хоча навіть так він досить скоро опинився поряд із дротом. Акуратно піднявши її гілкою, проліз на інший бік. Хлопець видихнув і зібрався вже продовжити шлях до Зони, але тут недалеко від нього почулися голоси.
«От дияволе, патруль!» — вилаявся він і сховався в кущах.
Незабаром, біля нього зупинилися двоє солдатів і почали розглядати колючий дріт.
— Дивися, ось тут ніби хтось проліз, — сказав один.
— Ой, та що ти морочишся, — відповів йому другий. — Ходімо, не встигнемо обійти — залишимося без обіду.
— Ні, почекай.
— Ну, де йому тут ховатися?
— Та хоча б і в цих кущах, — перший солдат витріщився саме на ті кущі, де сховався Діма. Усередині хлопця все похололо.
Діма з величезним зусиллям волі змусив себе залишитися дома.
— Ну що стоїш, перевір кущі, раптом, там злісний порушник, — з відвертим глузуванням у голосі сказав другий.
— Та ну тебе, — пробурчав перший. — Я просто…а гаразд, пішли, а то й справді - війна війною, а обід за розкладом.
Тільки коли стукіт черевиків остаточно стих, Діма дозволив собі видихнути. Трохи відійшовши, він вирішив продовжити шлях. Попри передчуття, більше у нього не виникало жодних труднощів. Проте, встати наважився лише тоді, коли блокпост зник за пагорбом.
Пройшовши ще кілька сотень метрів, він помітив невелике зруйноване село, в центрі якого горіло багаття. На вході в село його зустрів озброєний двостволкою одягнений у пошарпану, але добротну шкіряну куртку чоловік.
— Стій, сталкер. З чиїх будеш? — Спитав він у Діма.
— Та нічиїх взагалі, тільки в Зону потрапив, — відповів йому хлопчина.
— Аааа… новенький, — сказав чоловік. — Ну, тоді слухай вступну. Це село за мною - перший притулок будь-якого сталкера. Більшість тут – такі ж салаги, як і ти. Поруч, у підвалі, мешкає місцевий торгаш – Сидорович. Роботу на перших горах можеш взяти у нього або у головного в селі - сталкера, на прізвисько Вовк. У селі зброєю не розмахувати та не буянити, церемонитися з тобою ніхто не буде. Ну, поки що, думаю цього достатньо. Проходь.
Діма пройшов повз сталкерів і ввійшов у село. Коли він проходив умовний центр села, його гукнув чийсь голос:
— Гей, ти новенький? Підходь сюди. — Коли він підійшов, володар голосу — сталкер у броні і з автоматом сказав: — Я — Вовк, і я ніби за головного. А тебе як звуть?
— Діма. 
— Виходить так, слухай сюди, Діма. Тут, у цьому селі, будь-який порядний сталкер може перечекати ніч, Викид і попросити про допомогу. Допомога, звичайно, надається в розумних межах. А поки що, можеш підійти до місцевого торговця Сидоровича. І моя тобі порада – обов’язково візьми у нього завдання, адже репутація у торговця для сталкера – одна з найважливіших речей.
— Добре, дякую, — відповів Діма. 
Новенький пройшов далі, намагаючись засвоїти нову інформацію. 
«Торгівець», - подумав Діма. - «Отже, у нього можна спробувати розжитися хоч якимось спорядком, а це зараз найважливіше»  
Пройшовши трохи вперед, побачив вхід у підвал. Ступив на обшарпані сходи, підійшов до міцних сталевих дверей. Над дверима, за броньованим склом, висіла відеокамера, яка відразу повернулася до нього. З динаміка в стіні пролунав хрипкий голос: 
— Стій сталкере, хто такий? 
— Та я новенький, ось, прийшов спорядком розжитися, роботя може якийсь отримати.
— Добре, вийди на світ і покажи руки. — Діма здивувався, але зробив так, як йому сказали — Угу, проходь. — сказав Сидорович. Двері відкрилися. — Уж не дивуйся. — додав він. — Повинен розуміти, Зона — місце неспокійне і всі мають ворогів.  
Діма був у тісній кімнаті з низькою стелею. Більшість її відгороджена гратами з прорізаним віконцем. За ґратами стоїть стіл, а за столом сидить немолодий лисий чоловік, торговець,  якого всі знають під ім’ям Сидорович. Торговець, спершись на спинку стільця і ​​склавши руки на грудях, мовчки дивиться на хлопця. 
— Чи можеш допомогти з роботою?
— О, одразу видно ділову людину, — відповів торговець. — Отже, слухай сюди. Звичайно, жодної відповідальної роботи я тобі доручити одразу не можу, спочатку треба перевірити, що ти за людина. Тому, суттєвої нагороди за це завдання не чекай. А зробити тобі треба ось що: недалеко від села, є зграя собак. Тобі треба вбити хоча б одну і принести мені хвіст як доказ. Все ясно?
— Буде зроблено. Можеш допомогти зі спорядженням?
— А інакше, навіщо б я тут сидів? — посміхнувся Сидорович. — Зброя, амуніція - все, що треба сталкеру. Були б гроші. До речі, а в тебе гроші є?
— Так.
Діма дістав із рюкзака пачку з грошима і поклав на стіл. Сидорович перерахував купюри і замислився.
— Ну, що я тобі скажу, — сказав він за десять секунд. — За мірками Зони, це — він показав на пачку, — не дуже багато. Проте, на ствол із патронами вистачить. — Він дістав з-під прилавка новий ПМ і кілька магазинів до нього. — Що ти стоїш, думав, я тобі зараз кулемет дістану? — Посміхнувся чоловік. — Нічого, «макарич» теж зброя, якщо вухами не плескати, то і з нею не пропадеш.
— Ну… дякую і на цьому, — сказав Діма.
Хлопець одягнув на себе рюкзак і повернувся до дверей, які одразу відчинилися перед ним.
— Ну, провітришся, заходь, — додав услід торговець.
Діма вийшов із підвалу і зупинився. Чи він готовий виконати завдання? Чи все ж таки краще спочатку зайти до сталкерів?
Хлопець вибрав друге і зараз стоїть на дорозі. По обидва боки від нього напівзруйновані будиночки. У центрі села розкладено саморобне багаття, навколо якого сидять кілька сталкерів-новачків у куртках. Недалеко від них, притулившись до стіни, стоїть начальник цього табору, сталкер на прізвисько Вовк, чоловік середніх років у саморобній броні з автоматом за спиною, який мовчки дивиться на новачка, що підійшов.
— Вовку, а у Вас у селі випадково немає сталкера, який не проти був би прогулятися? Просто Сидорович дав завдання, а мені самому боязко йти.
— Ну, — задумався він. — Он, дивись, біля вогнища Філька сидить, він теж якраз напарника шукав прогулятися. Підеш з ним? — Діма, трохи подумавши, вирішив, що краще такий напарник, аніж ніякого й кивнув. — От і добре, — сказав Вовк. — Може, вдвох не пропадете. Гей, Філько! - крикнув він. — Ось напарник знайшовся. — Потім Вовк знову звернувся до Діми: — Ну, як будеш готовий, підійди до свого нового напарника. Удачі вам.
— Дякую, — сказав Діма і відійшов від Вовка.
Як тільки Діма підійшов до багаття, до нього одразу підскочив молодий хлопець у куртці.
— Це ти мій новий напарник? Я Філько, а тебе як звати? - Заторотив він.
— Та почекай, ти. Чого метушишся. Діма я.
— Добре, от і познайомилися. Ну, що, пішли? Тобі ж теж Сидорович сказав хвіст із собаки зрізати?
— Так. Тільки давай так – у дорозі йдеш за мною, розмовами сильно не відволікаєш.
Філька енергійно закивав.
Вони вийшли із села і зупинилися, щоб уточнити маршрут.
— Ось за цим пагорбом, як мені казали, собаки часто ошиваються, — сказав Філька. — Можна вичепити парочку, зрізати по-швидкому хвости і змотатися.
— Розберемося, — сказав Діма. — Ходімо, раніше почнемо - раніше закінчимо.
Зрозуміло, як Діма і припускав, Філька раз у раз намагався зав’язати розмову, але в порівнянні з тим потоком слів, що вилився на нього в селі, це було ще нічого. Хвилин за п’ятнадцять спокійної ходьби, напарники зупинилися на вершині пагорба. Діма дістав бінокль і почав оглядати місцевість.
— Та ось собаки, ціла зграя, — смикнув його за плече Філька. Придивившись, Діма теж помітив цю зграю, проте місцевість оглядати не припинив. - Ну що таке, - від нетерпіння, балакучий напарник не міг встояти на місці.
— А ти хочеш із пістолетиками лізти на зграю в десяток голів? — Іронічно спитав Діма.
— А, ну так, я якось не подумав, — зніяковів він. — І що тоді робити?
— Он, бач, біля дороги сидить самотня шавка. Прикривай, я її тихо пристрелю. Якщо зграя побіжить сюди – кричи.
— А як же ми поділимо один хвіст? — спитав Філька.
— Нічого, Сидоровичу ж не потрібен хвіст, а доказ того, що з нами можна мати справу. Ну, все, прикривай.
Діма присів, дістав зброю і пішов до собаки, що самотньо сиділа. Почувши людину, вона заскулила і спробувала втекти, але його куля виявилася швидше. Діма вже хотів підійти до трупа, але тут з того місця, де сидів Філька, долинув крик:
— Діма! Мене щось затягує! Допоможи! — Діма обернувся і побачив, що його напарника тягне по землі якась невідома сила.Здається, самому йому не впорається. Діма щосили побіг до Фільки. Він намагався вирватися з поля впливу невідомої сили, але справи були погані. Підбігши, Діма схопив його за руку і спробував витягти. Однак його зусилля були марні. Філька почав підніматися у повітря. Діма вже було зневірився його врятувати, але тут йому на думку прийшла шалена миль. Він щосили штовхнув Фільку в протилежний від себе бік. І як не дивно, це спрацювало! Філька впав за кілька метрів від Діми і нервово видихнув. — Я… живий. — повторював він, обмацуючи себе. Діма втомлено опустився на траву поряд із ним. - Ти врятував мене! Та я ж тобі за труну життя…
— Нічого, порахуємось, — усміхнувся Діма. — Краще скажи, що то за хрінь така?
— А, це… — він махнув рукою. — Це карусель, така аномалія. Затягує тебе, а потім розриває на частини. Сталкери біля багаття розповідали, майже ніхто з неї не вибрався.
— Чорт, — Діма підвівся і подивився у бік нещодавно вбитого ним собаки. — Настав час змотуватися.
— Що таке? — Здивувався Філька. Діма мовчки тицьнув у зграю псів, що неквапливо трусила в їх бік. — А як хвіст, що ми скажемо Сидоровичу?
— Та яка різниця, ти ж не хочеш, щоб закінчивши з Сидоровичем ці взялися за нас?
— Ну так ти правий. Пішли.
Шлях по селі зайняв трохи більше часу, незважаючи на те, що Філька мовчав, мабуть ще до кінця не прийшовши до тями. Однак більше на їх шляху не зустрілися ні мутанти, ні нові аномалії.
— До Сидоровича підемо разом, — сказав Діма, підійшовши до входу до підвалу.
— А що ми йому скажемо?
— Як що? Правду і скажемо. Та не вішай ти ніс.Вони з Фількою спустилися в підвал і, не змовляючись, почали стукати навперебій у зачинені двері.
— Ну що таке, — пролунав буркотливий голос із мікрофона. — Лише відпочити вирішив. Ех, заходьте. Що, удвох ходили на полювання? — Діма з Філею кивнули. — Ну, тоді я чекаю на хвіст, ні, два. Я ж два завдання давав.
— Розумієш… тут така річ, — почав Діма.
 — Ні, стій, — перебив його Філька. — Мій одвірок, мені й виправдовуватися. Діма вбив собаку, але я потрапив у карусель. Він кинувся мене рятувати, не встигнувши зрізати хвіст. А потім прибігла ціла зграя псів, там уже було не до хвоста, самим би врятуватися.
— Ну… — сказав Сидорович після деякого мовчання. — Допустимо, я вам повірив. Гаразд, це не так важливо. Приходьте завтра, подумаю, яку робітницю вам можна підкинути. А поки що відпочиньте.
Напарник попрощалися з Сидоровичем та вийшли з підвалу.
— Слухай, — сказав Філька. — Мене досі трохи трусить, тож, я напевно зараз піду в якийсь будиночок і просто завалюся спати. Якщо не складно, попроси Вовка, щоб мене ніхто не чіпав.
— Добре, — сказав Діма. — Йди відпочивай.
Філька ще раз подякував і швидким кроком попрямував до найближчого будинку з цілим дахом. Пора б і Дімі трохи розслабитися.
Хлопець стоїть у центрі села. З моменту його відходу тут все залишилося, як і раніше, хіба що сталкерів біля багаття стало помітно більше. Діма підійшов до Вовка.
— Слухай, Вовку. Ми колись ходили на завдання з Фількою, його мало не затягнуло в аномалію.. ні-ні-ні, з ним все гаразд, не хвилюйся, — додав Діма, побачивши обличчя Вовка. - У нього просто зараз шок. Він пішов геть у той будинок, — махнув рукою. — Чи можеш попросити сталкерів у таборі його до завтра не чіпати?
— Потрапити в аномалію і позбутися лише переляку… Немає слів… Ах так, щодо твого прохання, звичайно я скажу сталкерам, щоб вони його не чіпали.
— Дякую.
Діма відійшов і підійшовши до вогнища, де сиділи сталкери, спитав:
— Можна, можливо?
— Що за питання, сідай звичайно, — навперебій пролунало кілька голосів.
Діма зняв рюкзак, що встиг натерти йому плечі, і сів поруч із багаттям. Кожен біля вогнища займався своєю справою: хтось грив їжу, хтось труїв байки та анекдоти, а хтось просто сидів, дивлячись у вогонь.
Діма дістав свої небагаті запаси – тушонку, заздалегідь приготовлені бутерброди, пляшку води та приступив до їди. Після дня в Зоні, навіть така нехитра їжа здавалася неймовірною смачною. Вгамувавши голод, звернув увагу на найпомітнішого сталкера біля багаття. Це був явно досвідчений бродяга: Про це говорило і його спорядження, і те, з якою повагою ставилися до нього інші.
— Ось Ви, салаги, поки що користуєтесь звичайними іменами, — сказав він.— Але в кожного справжнього сталкера має рано чи пізно з’явитися нове ім’я, яке йому дає сама Зона.
— Це як так, Зона? — Спитав хтось із новачків. — Хіба не Ви самі їх придумуєте один одному?
— Е, ні, — відповів досвідчений. — Все не так просто. Коли людина потрапляє до Зони, вона починає життя із чистого аркуша. Візьмемо за приклад будь-кого з вас. Ось ти, мовчазний. — Він тицьнув пальцем у Діму. — Ну, чого застиг, не з’їм я тебе. Ти ж нещодавно в Зоні, правда? — Діма мовчки кивнув. — Але тобі доводилося робити вибір, куди йти і що робити? Ці дрібні рішення самі по собі означають небагато. Так, від них залежить твоє найближче майбутнє, але не більше. Але в сумі всі ці рішення формують тебе як сталкера і від них, за великим рахунком, залежить ким ти станеш у Зоні. Ну а поганяло сталкера часом занадто химерно, але дуже влучно відображає те, що в тобі бачать інші. Так що, салаги пам’ятайте, кожне ваше рішення матиме наслідки. Гаразд, щось я вас завантажив, — він реготнув. — Розважайтеся, а мені час.
Материй сталкер підвівся, підійшов до Вовка, сказав йому пару слів і розчинився в темряві, що опустилася на Зоні.
— Гаразд, наздогнав він тут каламуті, — сказав хтось. — Вибір, відповідальність… збожеволіти можна. Все, оголошую музичну паузу. — пролунали схвальні вигуки. Він кудись відлучився і буквально за хвилину повернувся з гітарою, сів і почав награвати якусь нехитру мелодію. У голові у Діми роїлися думки, але він вирішив відкинути їх і просто насолодитися ввечері. Хто знає, коли наступного разу випаде така нагода? Коли мелодія закінчилася, власник гітари спитав: — Можливо, хтось ще хоче пограти? 
До гітари після деякого мовчання простяглося кілька рук. Пісні звучали найрізноманітнішого плану, проте, вміючих грати було трохи й невдовзі, гітара була прибрана. 
Діма ще трохи посидів біля вогнища, але незабаром його почало хилити на сон. Після чергового позіхання, вирішив, що настав час йти спати. Діма встав, підійшов до Вовка і, запитавши про вільні будинки, попрямував до одного з них. Зайшовши до відносно цілого будинку, дістав із рюкзака спальний мішок і, обравши більш-менш чисте місце, приготував собі спальне місце. Він ліг у спальний мішок і заплющив очі. У голові крутилися уривки думок, образи. Він мимоволі прокручував те, що сталося з ним сьогодні: проникнення в Зону, нові люди, перше завдання і той дивний сталкер зі своїми розмовами про вибір та відповідальність за нього.
«Добре», — подумав Діма. — «Все завтра».
І з цими думками, нарешті, провалився в сон.
***
Сонячний промінь, що пробився крізь пелену, змусив його прокинутися. Діма вибрався зі спальника, прибрав його в рюкзак і, швидко вмившись і перекусивши, вийшов з будинку. У центрі села напрочуд було багатолюдно. Підійшовши, побачив Вовка та ще кілька досвідчених сталкерів. Вони стояли в колі новачків і про щось говорили:
— Ситуація є дуже непростою. Сьогодні наші дозорці помітили, як біля села зупинився великий бандитський клан, який очолює місцевий авторитет. Їхні цілі нам невідомі, але якщо мене чомусь і навчила Зона, то тому, що від бандитів нічого доброго не чекай. Цілком ймовірно, що незабаром на наш табір буде здійснено атаку. необхідно підготуватися до оборони. Чи, можливо, у когось із вас є інші пропозиції, як нам вирішити цю проблему? — Після недовгого мовчання, Вовк кивнув і продовжив: — Всім перевірити зброю та запас патронів. Потім займаєте позиції, бажано на горищах та будинках. Тактика наступна - кілька людей, швидше за все ті, хто має гарну зброю, починають стріляти по бандитах здалеку, змушуючи їх зайти до села, де вони потраплять під перехресний вогонь з усіх будинків. Всім все зрозуміло? Тоді виконувати!
Натовп сталкерів миттю розпався, хтось пішов по зброю, хтось на позицію. Пора б і Дімі подсуетиться. Насамперед хлопець вирішив знайти Фільку. Озирнувшись, побачив його серед інших сталкерів. Він, зважаючи на все, намагався знайти його. Діма підійшов до нього і спитав:
— Ти як? 
— Так… начебто нормально, — відповів він. — Навіть відпустило. Слухай, я… я ж і не знаю, як тобі дякувати.
— Це все потім, — перебив його Діма. — Живими будемо – порахуємось, зараз важливіше відбити атаку бандитів.
— Ну так, ти маєш рацію, — погодився хлопець. — Куди пійдемо?
— А от, бачиш, — Діма вказав на горище. — З нього все чудово видно.Кращого місця і не вигадати.
Хлопці залізли на горище і, перевіривши зброю та огляд з дірок на даху, сіли на підлогу.
— Я ніколи не стріляв у людей, — сказав Філька.
— Я теж, - відповів Діма. — Але, схоже, вибору особливого у нас немає.
— Так… мабуть… невже не можна нічого зробити, як стрілятися?
Тут його роздуми перервав Вовк, голова якого висунулась із входу на горище.
— Бандюки підступають! Приготуватись! — Сказав він і спустився назад.
Діставши пістолети, навели їх на дорогу. Десь у сусідніх будинках застукали автомати досвідчених сталкерів. Їм відповіли бандитські стволи. Незабаром Діма помітив першого бандита. Це був молодий пацан у чорній куртці та з пістолетом у руках. Він зайшов у село і боязко озирнувся.
— Ти дивися, — прошепотів Філька. — Звичайний пацан, переодягнути - від сталкера і не відрізниш.
— І це найстрашніше, адже всередині в нього швидше за все…
І тут, мабуть, у когось із сталкерів не витримали нерви. Пролунали поодинокі пістолетні постріли і бандит упав. Подальших бій у пам’яті Діми майже не відклався. Він стріляв, ховався, ділився патронами і сам просив обойму, прикривали Фільку та просив допомоги. Діма виявив себе на тому самому горищі. Оглянувши себе, зрозумів, що майже не постраждав, за винятком пари вже перебинтованих безпечних ран. Проте, поруч стогнав поранений. Підійшовши до нього, зрозумів, що то Філька. Без зайвих слів акуратно підняв його.
— Знову ти… мене рятуєш…, — зі сміхом сказав Філька, що прийшов до тями.
— От тільки не починай знову, так, рятую, — відповів Діма. З пораненим на плечі товаришем акуратно спустилися з горища і вийшов у центр села. — Тут є лікар? — Голосно спитав він.
До нього підскочив якийсь сталкер, без зайвих питань допоміг затягнути Фільку до підвалу і попросив залишити їх. Діма вийшов із приміщення і підійшов до Вовка.
— Спасибі тобі, сталкере, — сказав старший. — Я навіть не знаю, щоб Філька без тебе робив. Він надто безтурботний для Зони.
— Не бійся, я за ним надивлюся, — відповів Діма. — Ну, чи він за мною. Це вже як піде…
Після того, як атака на село новачків була відбита, життя на кордоні пішло своєю чергою. Філька скоро одужав - його рана виявилася не такою небезпечною, як здалося на перший погляд. Після цього у кожну ходку вони з Дімою завжди вирушали на завдання разом. Їх і запам’ятали на кордоні як двох протилежностей, які ідеально доповнюють один одного. Діма своєю серйозністю та надійністю заслужив прізвисько Кремінь. Фільку ж усе жартома називали Балаболом. Незабаром, приятелі, набравшись досвіду, пішли з кордону. Їхнє напарництво переросло у міцну дружбу. Діма з Фількою своєю щирістю та відкритістю заслужили повагу у сталкерському середовищі.

    Вподобайка
    2
    Ставлення автора до критики